Serinus: niemal 30-procentowy wzrost i rekord produkcji w 2014 r.

Serinus Energy uzyskał w 2014 roku rekordowy poziom wydobycia ­- 5.219 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Zanotowano również istotny wzrost przychodów brutto do 164,3 mln USD, czyli o 12 proc. więcej niż w 2013 r. Spółka planuje do końca roku przeznaczyć na inwestycje 17 mln USD.

„Serinus ma za sobą udany rok – konsekwentnie zwiększamy rok do roku naszą produkcję i przychody z wydobycia ropy i gazu. W 2014 r. dokonaliśmy znaczącego odkrycia ropy w Tunezji, na Ukrainie kontynuując zyskowną działalność pomimo trwającej na wschodzie kraju wojny oraz zwiększenia obciążeń fiskalnych. W Rumunii przeprowadziliśmy dwa odwierty poszukiwawcze, które najprawdopodobniej odkryły nowe złoża gazu. Decyzja EBOiR o przyznaniu Spółce kredytu na dokończenie prac, potwierdza naszą pozytywną ocenę perspektyw rozwoju w Rumunii. – powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podsumowanie – produkcja

Podsumowanie – wyniki finansowe

”Mając na uwadze dobro akcjonariuszy i rzetelne odniesienie do aktualnej sytuacji rynkowej, podejmujemy szereg decyzji chroniących nasze inwestycje. Dlatego też dokonaliśmy korekt aktualizacyjnych naszych aktywów w Tunezji i na Ukrainie – na co wpływ miał światowy spadek cen ropy, nowe uwarunkowania podatkowe na Ukrainie i dewaluacja hrywny. Jesteśmy przekonani, że są to tymczasowe trudności – naszym zdaniem ropa naftowa jest fundamentalnie niedoszacowana” – komentuje dalej Jakub Korczak.

Podsumowanie – aktywa

Ukraina

Tunezja

Rumunia

Produkcja 2015

Średnia produkcja netto w okresie od początku 2015 r. do końca lutego wyniosła ok. 4.680 boe/d. Składały się na nią 1.325 baryłek ropy, 558 m tys. m sześc. gazu oraz 76 baryłek kondensatu. Spółka oczekuje wzrostu wydobycia w maju, po zainstalowaniu na polu Olgowskoje nowych sprężarek.   

Perspektywy 2015

W ciągu 2015 r. Serinus planuje przeznaczyć na inwestycje 17 mln USD. Program prac obejmuje: na Ukrainie: uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22 oraz instalację sprężarek na polu Olgowskoje; wiercenie, uzbrojenie i podłączenie odwiertu WIN-13 oraz instalację urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 w Tunezji, a także uzbrojenie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis w Rumunii. Działania te powinny zostać zakończone do maja 2015.


dostarczył infoWire.pl